Uzkrājumu veidošana

Kaut gan Latvijas iedzīvotāju ienākumi nav tik lieli, tomēr daudzi ir aizdomājušies par uzkrājumu veidošanu. Ekonomisti min, ka būtu vēlams no algas atlikt 10% uzkrājumiem, kuri domāti negaidītiem pirkumiem, ceļojumiem vai ārkārtas situācijā.

Sākumā cilvēkam ir jāsaprot uzkrāšanas mērķis. Primārajam uzkrājuma lielumam vajadzētu sastāvēt no 3-6 mēnešu tēriņu apjoma summas. Tādā gadījumā, tas būs liels atsvars gadījumā, ja cilvēks negaidīti zaudējis darbu. Tad arī nākošais mērķis būtu uzkrājumu veidošana bērna nākotnei un savu vecumdienu nodrošināšanai, veidojot uzkrājumu 3.pensiju līmenī (pašam veicot iemaksas pensiju fondā). Kad šīs lietas ir nodrošinātas, tad var veikt uzkrājumu kāda lielāka pirkuma veikšanai, ceļojumam un tamlīdzīgi.

Pie labas dzīves ātri pierod un pieaugot algai, cilvēkam pieaug arī prasības un vēlmes. Taču, lai cik liela būtu tava alga, ir svarīgi pārdomāt ikdienas dzīves stilu un to, kam tiek tērēta nauda. Bieži vien cilvēks nesaņemot pietiekami lielu algu sev iestāsta, ka viņam nav no kā atlikt. Patiesībā atlikt var no jebkuras summas. Vai tie būtu 10 eiro mēnesī vai arī 10% no algas, teiksim, ja tava alga ir 500 € tad 10% ir 50 €. Tā liekas liela summa, taču uzreiz atliekot šo summu, Tu mainīsi paradumus un būs jādzīvo ar to, kas palicis, atsakoties no liekām un dārgām izklaidēm. Iedomājies, ja katru mēnesi atliec 50 €, tad pēc gada, Tev jau ir 600 € uzkrājums, vai nav skaisti?
Lai ietaupītu ikdienā pievērs uzmanību vai viss, ko pērc veikalā, tiešām ir nepieciešams (apģērbs, pārtika). Ietaupi uz komunālajiem maksājumiem netecinot ūdeni bez vajadzības un vienmēr izslēdz gaismu un elektronika iekārtas, ja tās netiek lietderīgi izmantotas.

Vietu, kur glabāt uzkrājumus, Tu vari izvēlēties pats:

  • Viens no variantiem ir “krāt zeķē”, taču, ja nauda atradīsies rokas stiepiena attālumā, var rasties lielāka vēlme to iztērēt kādam ātram un nevajadzīgam pirkumam.
  • Otrs variants ir izveidot vēl vienu bankas kontu uz kuru pārskaitīt noteiktu summu, katru reizi, kad saņem algu. Šajā gadījumā nauda Tev nestāvēs acu priekšā, tomēr, tai būs ērta piekļuve, ja radīsies neparedzētas situācijas.
  • Trešais variants ir izveidot krājkontu un veikt regulāras iemaksas tajā. Tas nozīmē to, ka noguldot naudu un izvēloties konkrētu plānu, Tu iegūsi papildus naudu no noguldījuma procentiem. Procentu likme parasti nav liela, taču laika gaitā, tas atnes mazus papildus ienākumus – labāk tā, nekā nekā. Šajā gadījumā naudu nebūs iespējams izņemt ātri un kad iegribas, jo parasti līgums tie noslēgts uz konkrētu laiku, piemēram, vienu gadu.

Atceries – labākais brīdis sākt veidot uzkrājumu ir jau šodien. Bieži vien cilvēki, kas atliek nelielas summas, ilgākā laikā uzkrāj vairāk nekā tie, kas nogulda lielas summas kampaņveidīgi.