Kā izveidot uzņēmumu Latvijā

Droši vien daudzi ik pa laikam aizdomājas par to, cik daudz nopelna darba devējs un, cik lielu algu saņem Tu. Ja vēlies būt pats sev darba devējs un būt atbildīgs par to, kādus rezultātus un cik lielus ieņēmumus gūsi, tad der aizdomāties par sava uzņēmuma izveidi.

Pirms uzņēmējdarbības uzsākšanas vajadzētu būt skaidram mērķim, varbūt pat biznesa plānam, lai apzinātos, cik potenciāls ir tevis plānotais uzņēmums, cik pieprasīts varētu būt pakalpojums vai prece un veikt provizoriskus aprēķinus, cik liela būtu peļņa, apzinoties kur un kādi nodokļi jāmaksā, kādas ir izmaksas preces ražošanā vai pakalpojuma sniegšanā un tamlīdzīgi.

Ja vīzija ir skaidra, tad nākošais solis ir uzņēmējdarbības formas izvēle. Ja tev patīk darboties vienatnē un pastāvīgi, tad vari būt pašnodarbinātais vai individuālais komersants, taču juridiskas personas populārākie uzņēmējdarbības veidi ir Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) vai Akciju sabiedrība (AS), šajā gadījumā neiztikt bez biznesa partneriem. Kuru formu izvēlēties ir atkarīgs no biznesa idejas un, piemēram, kāds plānots uzņēmuma apgrozījums utt.

Latvijā izplatītāka uzņēmējdarbības forma ir Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA). Izvēloties šo formu, tev būs nepieciešams iemaksāt pamatkapitālu – 2800 €. Tas nozīmē, ka dibināšanas brīdi tev ir jāiemaksā vismaz 50% no pamatkapitāla un atlikušo summu jāapmaksā viena gada laikā. Pamatkapitālu veido gan nauda, gan manta. Otrs variants ir mazkapitāla SIA, šajā gadījumā dibināšanas brīdī var iemaksāt kaut vai 1 €. Mazkapitāla sabiedrībām ir atsevišķi ierobežojumi, par tiem vari uzzināt uzņēmuma reģistra mājas lapā. Visoptimālākais variants tiem uzņēmumiem, kuri atbilsts visām nodokļa maksāšanas režīmam prasībām, ir izvēlēties maksāt mikrouzņēmuma nodokli. Šajā gadījumā tev būs jāmaksā fiksēts procents no uzņēmuma apgrozījuma.

Kad esi ticis tik tālu, nesteidzies ar dibināšanu un vēlreiz visu sīki pārdomā, jo ar visām izvēlētās uzņēmējdarbības formas īpatnībām tev būs jāsadzīvo katru dienu. Lai reģistrētu SIA Uzņēmumu reģistrā, sākotnēji ir jāpieņem dibināšanas lēmums (ja tas ir viena īpašnieka SIA) vai jānoslēdz dibināšanas līgums (ja vairāku īpašnieku SIA). Katrai SIA ir nepieciešami statūti. Tālāk uzņēmējam jāatver bankā pagaidu konts un tajā ir jāiemaksā pamatkapitāla summa. Apmēram nepilnas stundas laikā banka izsniedz izziņu par pamatkapitāla iemaksu. Tālāk, apmēram trīs dienu laikā notiek reģistrācija Uzņēmumu reģistrā. Oficiālo komercreģistra lēmumu izsludina “Latvijas Vēstnesis” izdevumā. Pagaidu bankas konts jāpārformē par pastāvīgo norēķinu kontu.

Uzņēmumu reģistrā ir jāiesniedz šādi dokumenti:

  • Pieteikums
  • Lēmums par dibināšanu vai dibināšanas līgums
  • Statūti
  • Bankas izziņa par mantisko ieguldījumu
  • Dalībnieku reģistra nodalījums Nr.1 (parakstīts)
  • Ja ir paredzēta padome – padomes locekļu piekrišana
  • Valdes locekļu piekrišana
  • Nekustamā īpašuma īpašnieka piekrišana komersanta juridiskās adreses reģistrācijai (piekrišana nav nepieciešama, ja personai pieder konkrētais uzņēmējdarbībai izmantojamais īpašums)
  • Kvīts (vai tās kopija), vai internetbankas izdruka par valsts nodevas apmaksu un informācija par publikāciju “Latvijas Vēstnesis”.